Vlaky: V Itálii je spolehlivá a docela hustá železniční síť a v zemi působí několik železničních dopravců. V Itálii fungují i vysokorychlostní vlaky. Rozdíl poznáte nejen v rychlosti jízdy, ale hlavně v ceně jízdenky. Regionální vlakové linky jsou relativně levnou dopravou a jízdenky můžete kupovat online nebo až v automatu na nádraží. Prakticky na všech nádražích je upřednostňován nákup jízdenek v automatu. Obsluhované pokladny se na některých nádražích ani nenachází. Jízdenku z automatu je nutné vždy označit v označovači dokud nepípne a barva diody se nezmění na zelenou. Jízdenky kupované přes internet budete mít v mobilu a jsou vázané na konkrétní spoj a čas. Nám se dobře osvědčila aplikace Omio, která funguje v českém jazyce a jízdenky budete mít v mobilu.

Hlavním národním dopravcem je společnosti Trenitalia a na jejich webových stránkách můžete jízdenky jak vyhledávat tak i kupovat. Dalším dopravcem je soukromá společnost Italo, která provozuje vysokorychlostní vlaky z Říma třeba do Milána. Odkaz tady.

Autobusy: autobusová doprava je v Itálii hojně rozšířena a bývá v tom zmatek. Na jízdní řády se nedá příliš spolehnout a vzhledem k velkému množství dopravců, kteří často působí jen v jednom regionu se složité i vyhledat spojení z jednoho regionu do druhého. Doporučujeme hledat na Google nebo se zeptat na znalosti místních. Případně využít velké dopravce jako je FlixBus, Terravision nebo AutoStradale.

Prakticky ve všech větších městech funguje místní MHD. Ta je už spolehlivější, jízdní řády jsou na zastávkách i online. Známe turistická města nabízejí i turistické karty na neomezené cestování MHD apod. Nelze však počítat s přesností jako v Česku. Výběr měst s odkazem na jízdní řády najdete níže.


Lodní doprava: k italskému území patří i přes 20 ostrovů a na některé z nich se nelze dopravit jinak než trajektem. Capri, Ischia, Procida, Lipari a další jsou právě ty bez letiště. Známější ostrov Elba, na který mnoho českých turistů míří má letiště a je tak dostupný jak trajektem tak letadlem.

Společnosti zajišťující lodní dopravu na ostrov

Sleduj nás na instagramu nebo Facebooku