Naše poznávání Kréty.

Několikrát ročně vyrážíme na kratší či delší poznávací výlety po Česku i zahraniční. Když je to do zahraničí tak převážně letecky a bez cestovky.

Tentokrát jsme z důvodu nárůstu cen letenek vybrali klasický zájezd u cestovní kanceláře. Jaké to pro nás bylo si po dlouhé době vyzkoušet služby cestovky?

Rhodos pro turisty

Na Facebooku

Zájezd jsme vybrali v last minute na webu, zaslali nezávaznou rezervaci a během půl hodiny nám volali, že zájezd je opravdu volný a můžeme letět. Všechno šlo jednoduše. Nic jsme nemuseli zařizovat, hledat, objednávat transfer a i parkování u letiště cestovka zajistila za nižší cenu, než je ta oficiální v ceníku GoParkingu. Paráda, je to opravdu pohodlné, jednoduché a výjimečně i levnější než si vše zařizovat sám na vlastní pěst a to se jen tak nevidí.

Z mého pohledu šlo jen o dobrou kombinaci „last minute“ ( kupovali jsme 5 dní před odletem ) a velké poptávce po letenkách na náš termín. Navíc nám bylo docela jedno kam pojedeme. Jediné zadání bylo: all inclusive někde kde je teplo a nepůjde o arabské země, protože jsme neradi zavřeni v resortu a ven se člověk pořádně bez organizovaného výletu nedostane.

Po příletu čekal delegát u autobusu, takže reklamaci rozbitých zavazadel jsme museli řešit sami na přepážce v Řecku. Nám to nevadilo, jsme zvyklí cestovat po vlastní ose, ale žil jsem v domnění že i s tímhle má delegát na místě pomáhat.

Vybrali jsme Krétu a letovisko Kavros s hotelem přímo na pláži. Nevýhodou byl charterový let, který odlétá většinou v nočních hodinách a taky se tak stalo. A aby cestovka ušetřila, přiletěli jsme na vzdálenější letiště Heraklion a transfer na hotel trval skoro 3 hodiny. Neumím si jinak vysvětlit, proč jsme nepřistáli na druhém krétském letišti 50 km od hotelu. Tento dotaz jsem taky poslal na cestovní kancelář a čekáme na vysvětlení.

Vybírat na vlastní pěst určitě bych tak vzdálené letiště nevybral, když existuje alternativa.

Ubytování proběhlo v pořádku, ráno jsme upozornili delegáta přes WhatsApp na nedostatky, které má náš pokoj a bylo nám odpovězeno ať si to zajdeme vyřešit na recepci sami. ( Od čeho tam je tak zůstává záhadou) , ale hotelový údržbář vše opravil druhý den a bylo po problémech.

Od hotelu jsme nečekali žádný luxus. Tří hvězdičkový hotel v Řecku odpovídá italské jednohvězdě nebo českému dvojhvězdičkověmu ubytování. Naše očekávání však předčil. Jídlo chutné jen menší výběr, ale celý pobyt jsme hlady netrpěli a všeho byl dostatek.

V září je na Krétě ještě dostatečně horko i pro ty co milují velmi vysoké teploty. Takovým jsem třeba já a i tak jsem se po pár dnech musel schovávat do stínu. Předpověď na internetu ukazovala 31°C, ale teploměr na zdi hotelu ukazoval 38°C ve stínu.

Na Krétě je léto až do října což nám vyhovovalo a zároveň nás překvapilo, že západní část ostrova je i přes vysoké teploty zelená. Všude něco kvete, roste a nejde o vyprahlou půdu, která je spálená od sluníčka.

Po pár dnech opékání těla na pláži, jsme vyrazili turistickým vláčkem na sladkovodní jezero Kournas, kde žijí želvy. Vláčkem za 5€ tam i zpět ( pozor: hotel na recepci prodává stejné jízdenky za 10€ – kupujte ve stánku přímo u dopravce) dojedete na jezero během chvilky a uvidíte ještě kousek okolí.

Pronájem šlapadla doporučujeme jinak si nevychutnáte jezero a neuvidíte želvy ani ryby. Všechno se nachází na druhém břehu, kde je klid a jiný přístup než po vodě tam není. Nás vyšlo půjčení na dvě hodiny na 25€ za šlapadlo pro 4 osoby.

Jezero Kournas byl perfektní výlet

Na Krétě funguje autobusová doprava, ale není příliš spolehlivá. Jízdenky se kupují většinou u řidiče, ale my neměli to štěstí aby autobus někdy přijel. Čekali jsme 2x po hodině a jízdní řády jsou opravdu jen kus papíru, který je k ničemu. Prostě jsme neměli štěstí…

Půjčili jsme si teda auto za 45€ včetně pojištění. Nutné však připočítat ještě spotřebovaný benzín, který dotankujete před vrácením auta. Rezervaci je nutné udělat na pobočce půjčovny předem. Minimálně jeden den předem. Původně jsme si chtěli půjčit auto v jiné půjčovně za 40€ , ale ta měla na týden dopředu vyprodáno.

Půjčili jsme si auto na výlety

Autem jsme si zajeli na vyhlášenou „růžovou pláž“ Elafonisi. Tato pláž je opravdu nádherná a ojedinělá. Cesta byla dlouhá a mezi horami chvílemi i adrenalinová, ale stálo to za to.

Výletů bylo více, ale nelze všechno popsat. Je jednoduší se zvednout a vyrazit na ostrov Kréta, který má co nabídnout jak plážovým povalečům tak i milovníkům hor a historie.

Sleduj náš instagram