Jak cestovat často a levně.

Jak hledáme letenky a kde? Podle čeho se řídíme aby naše cestování bylo co nejlevnější a vytěžili jsme z dovolené maximum za minimum peněz? To se vám budeme snažit přiblížit v tomhle článku.

Největší část z ceny dovolené dělá doprava na místo, takže letenky a případné transfery. Proto hledáme letenky podle ceny a tomu se přizpůsobíme my. Nikdy není dobré určit si dovolenou a pak teprve hledat letenky. My vybíráme přesně naopak. Podle vyhledávačů a dopravců si najdeme i rok předem letenky a jejich termíny které jsou nejlevnější a na tyto dny si nahlásíme dovolenou v práci. Letenky však hned nekupujeme, protože ceny se budou zaručeně měnit, ale nejlevnější termíny zpravidla zůstávají nejlevnější pořád i kdyby náš vybraný termín zdražil, tak bude pořád levnější než ty ostatní.

Nejlevnější odlety bývají uprostřed týdne.

Výjimkou jsou akční ceny letenek a různé výprodeje – tyto ceny se neopakují a je třeba letenky rezervovat hned. Bývají vyprodané do pár desítek minut. Většinou jde o letenky 2-3 měsíce předem. Pokud máte možnost okamžitě rezervujte. Po covidové době se čím dál tím častěji objevují letenky za pár stovek i na termíny týden před odletem. Pokud máte možnost kupujte i takové a užijete si třeba prodloužený víkend za nižší ceny než v Česku.

Vyhledávání podle ceny nenajdete u nejznámějších vyhledávačů, ale u těch menších alternativních nebo ideálně přímo u dopravců. Tam je také nejlepší kupovat letenky samotné.

Letenky kupujte přímo u dopravce

Vždy, než provedete rezervaci letenky nebo nějaké služby zkontrolujte na internetu možnost tzv. CachBacku neboli peníze zpět a právě tohle vám nabídne web PlnaPeněženka , kde určité procento z nákupu dostanete zpátky na zákaznický účet. A i takto ušetřené peníze se počítají a navíc v programu jsou i velké cestovatelské weby. ( Např.Booking, dopravce Eurowings nebo Invia či Flixbus ). Na podobný způsob funguje rezervace ubytování přes leteckou společnost WizzAir, kde jako bonus dostanete 5% z ceny za ubytování zpátky v podobě kreditů na další letenky. Teoreticky se tak může stát, že další letenky můžete mít zdarma .

Cestujeme s příručním zavazadlem a máme vyzkoušeno, že na týdenní až desetidenní pobyt to jde zvládnout. Kosmetiku a drogerii kupujeme až na místě v běžném obchodě. Příplatky za zavazadla tvoří totiž i několikanásobek ceny letenky a odbavení zavazadla zdržuje. Samotný check-in provádíme online v aplikaci jelikož nízkonákladové airolinky mají většinou check-in na letišti zpoplatněn. O příručních zavazadlech si můžete přečíst tady.

Ubytování vybíráme buď přes Booking nebo další známé weby, ale mnohokrát se vyplatilo najít si i oficiální stránky hotelu a zjistit si jejich ceny bez prostředníka. Můžete ušetřit nemalé peníze. A nezapomeňte si dávat pozor, kde se ubytování nachází aby jste neutratili více peněz za dopravu na místě více než kdyby jste si připlatili za hotel v centru. Koukejte se do mapy a zjistěte si jak je daleko od míst, která chcete navštívit nebo v jaké vzdálenosti je autobusová zastávka nebo jaká je dostupnost na letiště. Ideální k těmto účelům jsou weby Rome2rio a Omio, které vám najdou spoje i nabídnou rezervaci jízdenky. Případně pak světu znalý Google vám rád pomůže a spoje najde taky. ( Omio vám dá 5-10€ na první rezervaci jízdenky)

VIDEO NÁVODY NAJDEŠ NA NAŠEM INSTAGRAMU

Pokud to jde využíváme městskou MHD a vlak kterými se dostaneme z letiště na hotel. I za cenu přestupu, jelikož přímé spoje komerčních společností jsou několikanásobně dražší. Často o tolik, že při třech a více cestujích výjde levněji taxík. V tomhle vám pomůžou výše zmíněné webovky a aplikace. Většina zastávek běžné MHD je několik desítek metrů od letiště. Před letištěm bývají častěji předražené spoje komerčních společností. Zajistit lze i levnou kyvadlovou dopravu, kterou ve velkém používají cestovní kanceláře a tak způsob jak funguje většinou znáte. Autobus na letišti nabere cestující na základě předloženého voucheru a rozváží turisty po hotelech. Tento druh dopravy lze využít zejména v jižních zemích Evropy a je nutné ho rezervovat i týden předem.

Když víme, že se nebudeme flákat na pláži ale výlet je spíše poznávací kupujeme si turistické karty. Umožňují vstup do řady památek a místní doprava včetně metra apod. bývá součástí turistické karty. Každé větší turistické město nějakou podobu turistické karty nabízí a to i v Česku.

Cestovní pojištění je důležitá součást každé cesty do zahraničí.

Ještě před samotnou cestou využíváme srovnání cestovního pojištění. Naším oblíbeným je velký portál, který nám srovná hned několik desítek možností.

Jakmile jste v zahraničí nebojte se zeptat místních, kde se najíst a kde nakoupit. Případně se zeptejte na recepci. I když neumíte jazyky, protože překladač je skvělý pomocník a můžete ho mít v kapse kdykoliv a kdekoliv. Místní vám v naprosté většině rádi poradí kde je to nejlepší nebo naopak nejlevnější.

Na místě už je vše na vás a organizace času také a to je to nejlepší. Nemusíte nikam spěchat a vše si uděláte tak jak vám nejvíce vyhovuje.

Náš tip: projděte si místo kam jedete pomocí 3D zobrazení v Google mapách. Získáte tak přehled o tom kde co je už před cestou.

Nezapomeňte, že místa která jsou vyhlášená nepotřebují reklamu a přesto je tam plno místních hostů. Nekupujte první výlet z plakátu ani suvenýry v prvním obchodě. Dejte tomu čas a podívejte se co kde mají. Pokud máte nějaké svoje zkušenosti napište nám je na instagram nebo Facebook. Případně pište vaše dotazy.