Jak cestovat často a levně.

Jak hledáme letenky a kde? Podle čeho se řídíme aby naše cestování bylo co nejlevnější a vytěžili jsme z dovolené maximum za minimum peněz? To se vám budeme snažit přiblížit v tomhle článku.

Největší část z ceny dovolené dělá doprava na místo, takže letenky a případné transfery. Proto hledáme letenky podle ceny a tomu se přizpůsobíme my. Nikdy není dobré určit si dovolenou a pak teprve hledat letenky. My vybíráme přesně naopak. Podle vyhledávačů a dopravců si najdeme i rok předem letenky a jejich termíny které jsou nejlevnější a na tyto dny si nahlásíme dovolenou v práci. Letenky však hned nekupujeme, protože ceny se budou zaručeně měnit, ale nejlevnější termíny zpravidla zůstávají nejlevnější pořád i kdyby náš vybraný termín zdražil, tak bude pořád levnější než ty ostatní.

Nejlevnější odlety bývají uprostřed týdne.

Výjimkou jsou akční ceny letenek a různé výprodeje – tyto ceny se neopakují a je třeba letenky rezervovat hned. Bývají vyprodané do pár desítek minut. Většinou jde o letenky 2-3 měsíce předem. Pokud máte možnost okamžitě rezervujte. Po covidové době se čím dál tím častěji objevují letenky za pár stovek i na termíny týden před odletem. Pokud máte možnost kupujte i takové a užijete si třeba prodloužený víkend za nižší ceny než v Česku.

Vyhledávání podle ceny nenajdete u nejznámějších vyhledávačů, ale u těch menších alternativních nebo ideálně přímo u dopravců. Tam je také nejlepší kupovat letenky samotné.

Letenky kupujte přímo u dopravce

Vždy, než provedete rezervaci letenky nebo nějaké služby zkontrolujte na internetu možnost tzv. CachBacku neboli peníze zpět a právě tohle vám nabídne web PlnaPeněženka , kde určité procento z nákupu dostanete zpátky na zákaznický účet. A i takto ušetřené peníze se počítají a navíc v programu jsou i velké cestovatelské weby. ( Např.Booking, dopravce Eurowings nebo Invia či Flixbus ). Na podobný způsob funguje rezervace ubytování přes leteckou společnost WizzAir, kde jako bonus dostanete 5% z ceny za ubytování zpátky v podobě kreditů na další letenky. Teoreticky se tak může stát, že další letenky můžete mít zdarma .

Cestujeme s příručním zavazadlem a máme vyzkoušeno, že na týdenní až desetidenní pobyt to jde zvládnout. Kosmetiku a drogerii kupujeme až na místě v běžném obchodě. Příplatky za zavazadla tvoří totiž i několikanásobek ceny letenky a odbavení zavazadla zdržuje. Samotný check-in provádíme online v aplikaci jelikož nízkonákladové airolinky mají většinou check-in na letišti zpoplatněn. O příručních zavazadlech si můžete přečíst tady.

Ubytování vybíráme buď přes Booking nebo další známé weby, ale mnohokrát se vyplatilo najít si i oficiální stránky hotelu a zjistit si jejich ceny bez prostředníka. Můžete ušetřit nemalé peníze. A nezapomeňte si dávat pozor, kde se ubytování nachází aby jste neutratili více peněz za dopravu na místě více než kdyby jste si připlatili za hotel v centru. Koukejte se do mapy a zjistěte si jak je daleko od míst, která chcete navštívit nebo v jaké vzdálenosti je autobusová zastávka nebo jaká je dostupnost na letiště. Ideální k těmto účelům jsou weby Rome2rio a Omio, které vám najdou spoje i nabídnou rezervaci jízdenky. Případně pak světu znalý Google vám rád pomůže a spoje najde taky. ( Omio vám dá 5-10€ na první rezervaci jízdenky)

VIDEO NÁVODY NAJDEŠ NA NAŠEM INSTAGRAMU

Pokud to jde využíváme městskou MHD a vlak kterými se dostaneme z letiště na hotel. I za cenu přestupu, jelikož přímé spoje komerčních společností jsou několikanásobně dražší. Často o tolik, že při třech a více cestujích výjde levněji taxík. V tomhle vám pomůžou výše zmíněné webovky a aplikace. Většina zastávek běžné MHD je několik desítek metrů od letiště. Před letištěm bývají častěji předražené spoje komerčních společností. Zajistit lze i levnou kyvadlovou dopravu, kterou ve velkém používají cestovní kanceláře a tak způsob jak funguje většinou znáte. Autobus na letišti nabere cestující na základě předloženého voucheru a rozváží turisty po hotelech. Tento druh dopravy lze využít zejména v jižních zemích Evropy a je nutné ho rezervovat i týden předem.

Když víme, že se nebudeme flákat na pláži ale výlet je spíše poznávací kupujeme si turistické karty. Umožňují vstup do řady památek a místní doprava včetně metra apod. bývá součástí turistické karty. Každé větší turistické město nějakou podobu turistické karty nabízí a to i v Česku.

Ještě před samotnou cestou využíváme srovnání cestovního pojištění. Naším oblíbeným je velký portál, který nám srovná hned několik desítek možností.

Jakmile jste v zahraničí nebojte se zeptat místních, kde se najíst a kde nakoupit. Případně se zeptejte na recepci. I když neumíte jazyky, protože překladač je skvělý pomocník a můžete ho mít v kapse kdykoliv a kdekoliv. Místní vám v naprosté většině rádi poradí kde je to nejlepší nebo naopak nejlevnější.

Na místě už je vše na vás a organizace času také a to je to nejlepší. Nemusíte nikam spěchat a vše si uděláte tak jak vám nejvíce vyhovuje.

Náš tip: projděte si místo kam jedete pomocí 3D zobrazení v Google mapách. Získáte tak přehled o tom kde co je už před cestou.

Nezapomeňte, že místa která jsou vyhlášená nepotřebují reklamu a přesto je tam plno místních hostů. Nekupujte první výlet z plakátu ani suvenýry v prvním obchodě. Dejte tomu čas a podívejte se co kde mají. Pokud máte nějaké svoje zkušenosti napište nám je na instagram nebo Facebook. Případně pište vaše dotazy.